Parohia Sfinții Apostoli Petru și Pavel

• Activități catehetice la Parohia Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Biserica Sfinţii Apostoli Petru și Pavel din municipiul Râmnicu- Vâlcea și-a serbat pentru a 26-a oară sfinții ocrotitori: pe Sfântul Apostol Petru, cel ce Îl arată pe Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu şi pe Sfântul Apostol Pavel, cel care, în urma convertirii de pe drumul Damascului, devine propovăduitor al Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos. Cei doi apostoli au primit cununa muceniciei, devenind chipuri ale sfințeniei, rugători și mijlocitori înaintea Preasfintei Treimi.

4 Iulie 2016
  • Slujire arhierească la hramul Parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Râmnicu-Vâlcea

La sărbătoarea hramului Bisericii Sfinții Apostoli Petru și Pavel din cartierul Nord al Municipiului Râmnicu-Vâlcea, preoții și credincioșii parohiei au primit vizita arhipăstorului lor.

29 Iunie 2016