Parohia Dăești I

Ziua Internaţională a Teatrului

Duminică, 27 martie 2016, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, la Parohia Dăești I din Comuna Dăești, părintele Mitu Vasile Daniel a organizat activități cu tineretul, în cadrul proiectului Școala și Biserica din sufletul meu, celebrând Ziua Internaţională a Teatrului.A fost pusă în scenă, la dorința copiilor participanți, schița D-l Goe a lui I.L. Caragiale. Destul de emoționați, copiii și-au descoperit pe parcursul reprezentației noi valențe ludice și și-au dezvoltat, ajutați de doamna preoteasă, abilitățile artistice - jocul de scenă.

La Parohia Cernișoara, Ziua Internațională a Teatrului a fost serbată prin două piese de teatru, Doamna Maria și Crucea vieții omenești, după celebra poezie a Sfântului Ioan Ioacob Hozevitul. Copiii coordonați de părintele Dumitru Andronescu vor pune în scenă piesele în zilele de sărbătoare ale Sfintelor Paști. Activitatea s-a desfășurat duminică 27 martie 2016, la biserica parohială Sfântul Nicolae.