Activități catehetice la Parohia Fedeleşoiu

9 Iulie 2018 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, la Parohia Fedeleșoiu din comuna Dăeşti s-au desfășurat activităţi sub genericul «Întoarcere la tradiţie».

Aceste activităţi au fost menite să-i facă pe copiii din grupul de cateheză să rememoreze timpurile în care truda mâinilor, împletită cu rugăciunea, era îndeletnicirea de bază a strămoşilor noştri, cu care-şi asigurau traiul zilnic. Folosindu-se de zestrea Casei Domneşti şi a satului, fetele din grupul de cateheză au apreciat meșteșugul broderiei, iar băieții cioplitul în lemn și al olăritului, iar activitatea de apicultură a fost o lecţie vie de hărnicie şi devotament.

Cei doi preoţi ai Parohiei Fedeleşoiu, Bănicioiu Gheorghe şi Dîngă Florian le-au vorbit copiilor pe parcursul acestor activităţi despre importanţa păstrării vii a ocupaţiilor şi meşteşugurilor tradiţionale, la fel de important ca şi păstrarea credinţei strămoşeşti.