cuvânt

• Prof. Univ. Dr. Alexandru Popescu-Mihăești, chipul luminos al dascălului, omul de cultură și de înaltă ținută morală

Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la înmormântarea domnului Prof. Univ. Dr. Alexandru Popescu Mihăești.

4 Aprilie 2021
  • Duminica Înfricoșătoarei Judecăți

„Ziua aceea va fi ziua descoperirii depline a adevărului cu privire la toţi, în faţa fiecăruia.

11 Februarie 2018
  • Izgonirea lui Adam din Rai

„Biserica a închinat Duminică de azi, din ajunul acestui Post, în amintirea izgonirii lui Adam din Rai. Aceasta ne dă cheia întregului înțeles al Postului pe care îl începem.

25 Februarie 2017
  • Cuvântul Ierarhului

Fragmente din Cuvântul de Învățătură al Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Duminica a doua după Rusalii (a Sfinților Români), din anul 2015.

2 Iulie 2016
  • Să rămânem uniți în dreapta credință

„Pomenirea de astăzi, cea de peste an, a purtătorilor de Dumnezeu Părinți, adunați din toată lumea în strălucita cetate a Niceei, adunarea ortodocșilor, ca niște evlavioși, cu credință să o prăznuim. Căci aceștia au nimicit cu buna gândire învățătura cea nelegiuită a ticălosului Arie și l-au alungat sobornicește din Biserica a toată lumea; și au învățat pe toți să mărturisească lămurit că Fiul lui Dumnezeu este deoființă cu Tatăl, împreună veșnic și mai înainte de veci, lăsând în scris aceasta, cu grijă și cu evlavie, în Simbolul credinței. Pentru aceasta și noi, urmând dumnezeieștilor lor învățături, crezând cu tărie, ne închinăm Tatălui și Fiului și Duhului Sfânt, Treimii Celei deoființă, întru o Dumnezeire” - text liturgic din Vecernia Duminicii.

12 Iunie 2016
  • Vindecarea orbului din naștere

Fragmente din cuvântul de învățătură al Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Duminica a VI-a după Paști (Vindecarea Orbului din naștere), ținut la Biserica Sfânta Cuvioasă Parascheva din Parohia Râmeşti, comuna Şuşani, judeţul Vâlcea,

17 mai 2015