Părintele Ion Popa Zevideanu a trecut la cele veșnice

11 Iunie 2019 / Comunicate de Presă

Părintele Ion Popa Zevideanu, preot misionar în cadrul Protoieriei Drăgășani, a trecut la cele veșnice marți, 11 iunie 2019, la vârsta de 55 de ani.

Părintele Ion Popa Zevideanu s-a născut la data de 8 februarie 1964, în comuna Glăvile, în familia credincioșilor Ion și Aurica Popa. Și-a început studiile în satul natal, apoi și-a continuat formarea intelectuală și duhovnicească la mai multe școli, absolvind Facultatea de Teologie în anul 1990. La 8 aprilie 1991 s-a căsătorit cu tânăra Maria din același sat, Dumnezeu binecuvântându-i cu trei copii: doi băieți și o fată. A fost numit preot la 1 iunie 1991 pe seama Parohiei Mrenești din comuna Crețeni, unde și-a desfășurat activitatea până la data de 1 noiembrie 2009, când s-a transferat la Parohia Palanga. În anul 2018 a fost numit preot misionar la Protopopiatul Drăgășani.

Înmormântarea părintelui Ion Popa Zevideanu va avea loc joi, 13 iunie, la Parohia Glăvile din Protopopiatul Drăgășani.