bolnița

• Iubirea vrăjmaşilor, „cea mai înaltă culme a filosofiei”

În Duminica a XIX-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica Adormirea Maicii Domnului din cadrul Centrului Eparhial.

29 Septembrie 2019
  • (Video) Pașii pelerinului - Bolnița Mănăstirii Cozia

În partea exterioară a Mănăstirii Cozia, dar fostă parte din ea, pe un deal ce domină mănăstirea, se înalţă bolniţa.

11 Noiembrie 2016
  • (Video) Pașii pelerinului - Bolnița Mănăstirii Bistrița

Bolniţa Mănăstirii Bistrița, cu  hramul „Schimbarea la faţă”, este purtătoare al unui adevărat tezaur iconografic, fiind și cea mai veche biserică bolniţă din  Oltenia. Pisania  iniţială s-a pierdut, astfel că inscripţia slavonă pusă deasupra chipului ctitorului: „Jupan Barbu ban, pe nume nou numele lui Pahomie”, ne edifică asupra ctitorului şi a perioadei în care a fost ridicată, anul 1520-1521, când acesta  se dedicase vieţii monahale.

11 Noiembrie 2016
  • Bolnița Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Bolniţa Mănăstirii Cozia cu hramul Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel, este ctitoria voievodului Radu Paisie, fost egumen de la Argeş, fiind construită între anii 1542-1543, în timpul mitropolitului Varlaam şi sub egumenul Hilarius, aşa cum aminteşte inscripţia pictată pe pereţii exo-nartexului.

28 Iunie 2016