Activități sociale ale Biroului de Catehizare a rromilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, continuă acțiunile social-filantropice inițiate de către Părintele Nicolae Dorin Buda, coordonator al Biroului de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului.

Acțiunile se desfășoară în parteneriat cu Parohia Ostroveni din Râmnicu-Vâlcea. În cadrul acestora au fost oferite haine și alimente familiilor de rromi din comunitatea Bucșani, localitatea Ionești, donate de către credincioșii Parohiei Ostroveni.

Prin activitățile educative și sociale desfășurate, Biroul de catehizare a rromilor își propune identificarea situațiilor de criză cu care se confruntă membrii acestei etnii,  oferind în același timp sprijin în vederea promovării toleranței și a respectului în cadrul comunităților parohiale, fapt pentru care la această întâlnire a participat și liderul județean al rromilor, domnul Alexandru Diamant.