Posturi clericale vacante

15 Aprilie / Administrativ

În şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial a Arhiepiscopiei Râmnicului, s-a hotărât vacantarea următoarelor posturi clericale:

- Postul de preot coslujitor la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, municipiul Râmnicu-Vâlcea, județul Vâlcea, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, cu perioadă de candidare 1.04 – 1.05.2024.
- Postul de preot paroh la Parohia Vaideeni I, comuna Vaideeni, județul Vâlcea, Protoieria Horezu, cu perioadă de candidare 1.04 – 1.05.2024.
- Postul de preot paroh la Parohia Tina, comuna Livezi, județul Vâlcea, Protoieria Horezu, cu perioadă de candidare 1.04 – 1.05.2024.
- Postul de preot paroh la Parohia Dejoiu, comuna Fârtățești, județul Vâlcea, Protoieria Drăgășani, cu perioadă de candidare 3.04 – 3.05.2024.
- Postul de preot paroh la Parohia Valea Babei, comuna Runcu, județul Vâlcea, Protoieria Călimănești, cu perioadă de candidare 1.04 – 1.05.2024.

Dosarele condidaţilor clerici care îndeplinesc condiţiile statutare se depun la protoierie iar tinerii teologi la Registratura Centrului Eparhial.