Întrunire pastoral-misionară la Dăești dedicată satului românesc

13 Octombrie 2019 / Administrativ

Preoții de la parohiile din cuprinsul cercului pastoral-misionar Dăești s-au întrunit joi, 10 octombrie, la biserica cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae a Parohiei Dăești I.

„Tema cercului pastoral-misionar a fost «Satul românesc, între tradiție, supraviețuire și speranță». În acest sens, în prima parte a referatului susținut în cadrul cercului pastoral-misionar, am evocat succint satul românesc de altădată, perceput ca vatra în care s-a plămădit, s-a păstrat și s-a promovat conștiința națională și eclesială românească, precum a afirmat Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române într-un cuvânt dedicat satului românesc. Totodată, a fost reliefată contribuția Bisericii Ortodoxe Române la cultivarea și păstrarea idealurilor identității naționale și susținerea dezvoltării satului românesc la nivel social, cultural și bisericesc. În partea a doua a referatului prezentat, a fost făcută o incursiune în realitatea spiritual-culturală a satului contemporan, evidențiind anumite aspecte pe care le-am întâlnit de-a lungul anilor de slujire pastoral-misionară. Unul dintre aceste aspecte analizate a fost modul în care satul românesc poate păstra din specificul său, cu atât mai mult cu cât, în pofida îmbătrânirii și depopulării, satele noastre românești, totuși, cultivă speranța pentru un lung viitor, precum afirma istoricul A. Nemoianu, prin păstrarea dreptei credințe, a limbii românești și a tradițiilor populare”, a precizat preotul paroh Vasile Daniel Mitu, al Parohiei Dăești I.