Eroii neamului pomeniți în Parohia Avramești

17 Mai 2018 / Administrativ

La sărbătoarea Înălțării Domnului, în Parohia Avrămești din comuna Scundu,Protopopiatul Dragășani, s-a făcut pomenirea ostașilor și eroilor căzuti pe câmpurile de luptă spre propășirea neamului românesc și apărarea dreptei credințe.

Dupa slujba de parastas, părintele Ion Dumitrașcu, Protoiereu al Protoieriei Drăgășani, a accentuat în cuvântul de învățătură legătura dintre sărbătoarea Înălțării Domnului și comemorarea eroilor neamului. Părintele a subliniat importanța conștientizării jertfei celor căzuți la datorie: „Nu este ușor să îți dai viața pentru țară; acest lucru este foarte greu. Toți cei care și-au dat viața pentru ca noi să trăim astăzi liber, au lăsat în urma văduve și copii orfani care au dus apoi o viață foarte grea fără tații care nu au mai fost. De aceea ei sunt niște eroi, fiindcă au pus mai presus de tot ce era mai scump al lor și decât viața lor, unitatea și întregirea țării”. Mai departe, părintele a îndemnat credincioșii prezenți să-i îndemne pe copii să fie luptători în fața celor care încearcă să dezbine țara noastră și unitatea de credință, fiindca poporul român fără ortodoxie este un popor fără identitate și tradiție.