Cerc pastoral la Parohia Greblești

1 Iunie 2018 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  joi,  31 mai, a avut loc întrunirea preoților din Cercului pastoral- misionar Loviștea, din Protoieria Călimănești.

Întâlnirea s-a desfășurat în biserica cu hramul „Sfânta Muceniță Filoteea” din Parohia Greblești, după săvârșirea  Sfintei Liturghii. Tema întâlnirii,  „Școlile bisericești ca factori de cultură și promovare a unității de credință și neam”, a fost prezentată de către părintele Negoescu Nicolae Daniil, care a reafirmat „principiile pe care s-au format primele școli în țările românești: apărarea credinței ortodoxe pe care poporul român o avea de sute de ani, conturarea și apărarea limbii române”. Totodată, s-a arătat că primele manuale ale învățământului românesc au fost Sfânta Scriptură, Catehismul, Psaltirea, Liturghierul și alte cărți cu conținut bisericesc, iar mulți dintre dascălii străini au făcut cunoscute curentele filosofice și didactice, cu sprijinul domnitorilor și boierilor români, chiar al unor negustori care au contribuit atât la dezvoltarea relațiilor economice cu alte popoare, cât și la răspândirea de carte”.